Buffer: Nekonzistentný Joel z Birminghamu

Posted on 22. novembra 2016

Joel začal v Birminghame v roku 2007 s vývojom webov na zákazku hneď po skončení vysokej školy. Popri tom spolu s parťákom neúspešne rozbiehal projekt online vizitiek OnePage, kde sa väčšinu času sústredili na nájdenie správneho názvu a kódenie aplikácie.

V októbri 2010 dostal druhý nápad. Ako aktívny používateľ Twitteru chcel svojich 5 tweetov denne zverejňovať postupne počas dňa, aby nezahltil svojich nasledovateľov. V tom čase na to existovalo niekoľko online nástrojov, ale u všetkých musel nastaviť čas publikovania individuálne, čo mu prišlo komplikované. Kontaktoval niekoľko existujúcich služieb, aby túto funkcionalitu zjednodušili, ale nedočkal sa žiadnej odozvy. Neostávalo mu nič iné, ako sa do projektu s pracovným názvom Buffer pustiť na vlastnú päsť…

Joel chcel ako prvé začať aplikáciu Buffer kódovať. Potom si spomenul na svoj prvý neúspešný start-up pokus a povedal si, že začne z druhého konca. Vytvoril jednoduchú stránku, kde po úvodnom predstavení služby mohol užívateľ kliknúť na jednu z troch možností používania aplikácie – od verzie zdarma až po verziu, ktorá stála 20 dolárov mesačne. Po tento voľbe bolo návštevníkovi stránky oznámené, že sa služba dokončuje a v prípade záujmu môže nechať svoj email.

Malá časť návštevníkov klikala aj na jednu z platených verzií, čo bolo pre Joela znamenie, že sa môže pustiť do vývoja aplikácie. Vývoj zvládol za 7 týždňov a 3 dni po spustení získal prvého platiaceho zákazníka. V roku 2014 dosiahol Buffer obrat 3,9 milióna dolárov a aktívne ho používa 1 300 000 užívateľov.  

Skvelý nápad nenačasuješ ako status, no môžeš sa oň pokúsiť viackrát. Napríklad aj teraz.

Naspäť do knižnice materiálov