V štvrtok 21. marca sa v priestoroch spoločnosti Nidec Global Appliance v Spišskej Novej Vsi uskutočnil Festival podnikavosti v rámci projektu INOVEUM, ktorý už 7 rokov rozvíja podnikateľské talenty žiakov a študentov z regiónu Spiš.

Festival bol vyvrcholením 9-mesačného vzdelávania stredoškolákov zo Spiša v oblasti podnikavosti, v rámci ktorej spoločnosť Nidec Global Appliance spolupracuje s iniciatívou Rozbehni sa! už od roku 2016. Program odštartoval začiatkom školského roka 2023/2024, a to sériou poldenných workshopov pre 14 škôl, na ktorých žiaci krok po kroku spoznali proces od vymyslenia nápadu cez tvorbu biznis modelu, prieskum konkurencie, cenotvorbu, zákaznícky prieskum a testovací web. Všetky úlohy boli interaktívne rozpracované na prípadovej štúdii žiačky Zuzky zo Spišských Tomášoviec. Tá ako stredoškoláčka absolvovala INOVEUM inkubátor s nápadom Esencit, prenosnou aromaterapiou. Podarilo sa jej otestovať životaschopnosť jej nápadu len za 75 hodín a 75€ priamych nákladov. Po spustení kampane napokon predala vyše 3000 kusov.

Po tom, čo na jeseň 250 žiakov absolvovalo tento workshop, vzniklo počas zimy 60 biznis nápadov. Tie boli následne odkonzultované a získali možnosť prihlásiť sa do prvého kola inkubačného programu INOVEUM. Túto možnosť využilo 16 nápadov z regiónu. Na podujatí sa napokon predstavilo 8 stredoškolských biznis nápadov. Tie úspešne absolvovali prvé kolo inkubátora. V ňom mali tímy a jednotlivci za úlohu vypracovať analýzu konkurencie, biznis model, biznis kalkulačku, demoslide a zákaznícky prieskum.

Pred odbornú porotu zloženú z generálneho riaditeľa spoločnosti Nidec Global Appliance a zástupcov manažmentu spoločnosti sa postavili a svoje prvé výsledky odprezentovali:

 1. Bagio – Personalizované plátenky so svojim menom (iniciálkou)
 2. Eduramské pochúťky – Výroba a distribúcia desiaty pre zamestnancov a žiakov školy 
 3. Majster N – Riešenie problému nedostatku majstrov pri stavbách a rekonštrukciách
 4. Malý kúsok úsmevu – Donášková služba sladkých kytíc ako prekvapenie
 5. Online meškanky – Aplikácia na generovanie online meškaniek jedným klikom
 6. Plánovač spoločenskej sály – Aplikácia slúžiaca na plánovanie rozloženia sály
 7. Saved one – Ekologické kresťanské oblečenie 
 8. Whizzy – Tvorba, ktorá vypĺňa medzery v rôznych štýloch obliekania

Po prezentáciách sa tímy pobrali k mentoringovým rozhovorom, pri ktorých ich porota detailnejšie vyspovedala. Aj na základe týchto rozhovorov napokon 6 nápadov získalo grant v hodnote 300€, ktorý im pomôže pokryť náklady v druhom kole INOVEUM inkubátora, v ktorom zostroja prototyp, predajný web a online kampaň. Medzi ocenené nápady patrili:

 • Bagio – Personalizované plátenky so svojim menom (iniciálkou)
 • Eduramské pochúťky – Výroba a distribúcia desiaty pre zamestnancov a žiakov školy 
 • Majster N – Riešenie problému nedostatku majstrov pri stavbách a rekonštrukciách
 • Malý kúsok úsmevu – Donášková služba sladkých kytíc ako prekvapenie
 • Plánovač spoločenskej sály – Aplikácia slúžiaca na plánovanie rozloženia sály
 • Whizzy – Tvorba, ktorá vypĺňa medzery v rôznych štýloch obliekania

Okrem toho na podujatí odznela inšpiratívna prednáška Matúša Špirka, úspešného trénera a podnikavého Spišiaka. Matúš sa podelil o 7 neúspechov na svojej biznisovej ceste. Žiaci a učitelia z publika, ktorí prišli svojich podporiť prezentujúce nápady, sa tiež zúčastnili pútavej exkurzie naprieč výrobnými a technologickými priestormi spoločnosti. Vyše 50-členné publikum malo skutočne bohatý a obohacujúci program a všetkým zúčastneným ďakujeme za skvelú atmosféru.