V piatok 9. júna sme sa zišli v Coworking Poprad pri príležitosti uskutočnenia posledného semináru zo série workshopov jarného iNOVEum mentoringu.

 
Táto interaktívna prednáška s názvom Ako začať podnikať mala za cieľ pripraviť našich stredoškolských zverencov na konkrétne a praktické kroky, ktoré treba podstúpiť pri založení podnikania. Zhostil sa jej Martin Palkovič, ktorý sa už vyše 15 rokov venuje účtovníctvu, mzdám a daniam. 
 

Od výberu formy podnikania až po zamestnávanie

Spolu so žiakmi sme sa prelúskali rôznymi témami ako výber formy podnikania, rozdiely medzi jednotlivými formami, typy účtovníctva (podvojné, jednoduché), akú formu si na začiatku podnikania vybrať a aké plusy a mínusy so sebou nesú. Ďalej sme prebrali dôležité termíny, limity, na čo si dať pozor pri platení daní či odvodov. Na rad prišlo aj platcovstvo DPH a to, aké  sú najväčšie chyby podnikateľov pri začiatkoch. Prediskutovali sme aj prípadný predaj tovaru a služby do zahraničia či zo zahraničia na Slovensko a povinnosti s tým spojené.

Prešli sme zoznam vydávania a uchovávania základných potrebných dokumentov, ako sú faktúry, obchodné podmienky, reklamácie, GDPR s dôrazom na to, na čo si dať pozor a čo zvyknú príslušné orgány kontrolovať.
Ukázali sme si spôsob, akým si jednoducho vypočítať aspoň približné náklady na dane a odvody pri živnosti a pri s.r.o. Debatovali sme o tom, aké položky sú nákladovo uznateľné a ako náklady optimalizovať tak, aby začínajúcemu podnikateľovi ostal dostatok financií na ďalší rozvoj. Medzi posledné témy patrilo zamestnávanie ľudí a tiež to, ako legálne ošetriť prácu ľudí, ktorí podnikateľovi napríklad len prídu vypomôcť zadarmo.

 
Zúčastnení inoveáci si tento praktickými informáciami nabitý seminár pochvaľovali a boli radi, za to, že ich pán Palkovič vyzbrojil cenným legislatívnymi minimom, ktoré by si pri začatí podnikania tak či onak museli prácne zisťovať sami.
 
 
Pozrite si krátke video z workshopu na našom instagrame.
 
Týmto je náš jarný iNOVEum mentoring na konci. So žiakmi si ešte naplánujeme záverečnú konzultáciu, kde mentoring formálne uzavrieme a povieme si, čo sa bude s nápadmi diať ďalej.
 
iNOVEUm je projekt podporujúci inovatívne podnikateľské nápady mladých ľudí z regiónu Spiš. Generálnym partnerom projektu je spoločnosť Nidec Global Appliance, sídliaca v Spišskej Novej Vsi.