Šiesty ročník projektu iNOVEum, ktorý prebiehal počas celého školského roka 2022/2023, bol nabitý aktivitami a priniesol so sebou novinku – jarný mentoring nápadov. Zhrňme si, čo všetko sme v tomto školskom roku spoločne so školami a žiakmi absolvovali.

Inkubátorová jeseň

V úvode školského roka sme usporiadali 4 biznis fóra pre 160 žiakov z 9 škôl zo Spišskej Novej Vsi, Popradu a Kežmarku. Na týchto podujatiach sme ulovili 32 nápadov, ktoré sa prihlásili do iNOVEum inkubátora. Až 19-tim z nich sme spoločne so zástupcami spoločnosti Nidec Global Appliance dali vstupenku do inkubátora. Inkubátor sme odštartovali online. Prihlásené nápady dostali za úlohu absolvovať prvé lekcie inkubátora, ako je analýza konkurencie a tvorba prvého biznis modelu. 11 tímov, ktoré sa týmto úvodným zadaním prehrýzli, dostali pozvánku na októbrový hackathon. Celodenné podujatie, ktoré sa uskutočnilo v Spišskej Novej Vsi, pozostávalo zo spätnej väzby na rozpracovanú analýzu konkurencie a biznis model. Následne sme sa pustili do tvorby a prezentácií demo slidov. Po hackathone a vytvorení demo slidov krátko a trefne opisujúcich hodnotovú ponuku nápadov sa naši zverenci pustili do zákazníckeho prieskumu, cieľom ktorého bolo opinpongovať si nápad s potenciálnymi zákazníkmi. V tomto bode sa z pôvodných 11 tímov vykryštalizovalo 7 finálových nápadov.

V novembri sme sa s autormi nápadov stretli osobne v Spišskej Novej Vsi a v Poprade. Pomáhali sme im pri práci na prototypoch a tiež pri tvorbe prvých predajných textov na web. Pomedzi to žiaci dokončovali svoje predajné weby, spustili online kampane a začali získavať prvé predobjednávky. Všetko sme s nimi usilovne konzultovali. Deň pred finále sme sa opäť zišli osobne na Pitch kempe, na ktorom sme vypilovali a natrénovali si prezentácie. Veľké finále sa uskutočnili 9. decembra pred odbornou porotou zloženej zo zástupcov spoločnosti Nidec Global Appliance. Trom zo siedmich finalistov porota udelila finančný grant na ďalší rozvoj. Medzi finalistami boli:

 • Ekokaps – ekologický kapsulový šatník (Tatranská Akadémia, Poprad) – finančná podpora 700€
 • Kloxík – dizajnové vzdušné mikino-tričko s vreckami (OA Murgašova, Poprad) – finančná podpora 700€
 • Krypto v kocke – úvod do kryptomien pre začiatočníkov  (Gymnázium Javorová, Spišská Nová Ves) –finančná podpora 700€
 • Open-Typer – Softvér na výučbu strojopisu s automatizovanou kontrolou a opravou (SPŠ technická, Spišská Nová Ves)
 • Školský bufet – predaj drobného občerstvenia v škole (Gymnázium Školská, Spišská Nová Ves)
 • Požičovňa školských pomôcok – školská požičovňa pomôcok, ako napríklad pravítka, uhlomery, kalkulačky a pod. (OA Murgašova, Poprad)
 • Skaláče – neroztrhnuteľné šnúrky pre hokejistov (SPŠ technická, Spišská Nová Ves)
 • TV reportáž z finálových prezentácií si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Nadstavbový jarný mentoring

Počas vianočnej pauzy si nápady trošku vydýchli. My sme pre nich medzičasom vymysleli nadstavbu programu, ktorá bola pre tento projekt novinkou. Išlo o jarný iNOVEum mentoring. Ten mal za úlohu pomôcť nápadom, ktoré sa rozhodli v rozvoji pokračovať ďalej. Na palubu napokon nastúpili štyri tímy. Boli medzi nimi:

 • Kloxík – mikino-tričko s vreckami
 • Krypto v kocke – úvod do sveta kryptomien
 • Skaláče – neroztrhnuteľné hokejové šnúrky
 • Open-Typer – softvér pre výučbu strojopisu

Jarný mentoring pozostával z ďalších konzultácií či prepojenia na iných expertov v danej téme. Významnou časťou tejto nadstavby boli štyri fyzické workshopy, kde sme sa hlbšie venovali týmto témam:

 • Projektový management – žiaci spoznali základné pravidlá nastavovania SMART cieľov, pravidlá tímovej práce a tímových porád, základy efektívnej komunikácie a delegácie úloh.
 • Predajný web – zverenci bližšie spoznali pravidlá tvorby predajného webu, naučili sa editovať a dotvárať svoje testovacie weby cez redakčný systém WordPress a spoznali princípy tvorby pútavých textov a grafiky.
 • Online marketing – naučili sme sa základnú terminológiu online marketingu od cieľovej skupiny až po SEO. Na praktických ukážkach sme zistili, ako funguje tvorba organickej a platenej reklamy a čo odlišuje dobrú a zlú kampaň.
 • Legislatívne minimum – získali sme základnú orientáciu v témach založenia podniku, vedeniu účtovníctva, platenia odvodov a daní a toho, na čo si dať pozor.

Každý z workshopov bol nabitý informáciami, interakciou a praktickými ukážkami. Účastníci si z nich odnášali dobrý dojem a množstvo nových a využiteľných poznatkov.

Siedmy ročník projektu za dverami

Prichádza leto a s ním zaslúžený oddych. My sa však spolu s vybranými nápadmi budeme pripravovať na spustenie ďalšieho, v poradí už siedmeho ročníka projektu podporujúceho inovatívnosť a podnikavosť mladých ľudí na Spiši. Nový ročník plánujeme odštartovať s roadshow po školách, na ktorej niektoré z nápadov odprezentujú svoj inšpiratívny príbeh, získané znalosti a výsledky. Už teraz sa na to veľmi tešíme! 🙂 
Ďakujeme spoločnosti Nidec Global Appliance za dlhoročnú podporu a umožnenie rozvoja podnikavosti v malebnom regióne Spiš. Veľká vďaka patrí tiež zapojeným školám a našim milým ambasádorkám.